Yaz Aylarında Burun Estetiği

Yaz Aylarında Burun Estetiği Yapılır mı?

Rinoplasti diğer adıyla burun estetiği, buruna daha çekici bir görünüm kazandırmak ya da estetik ve fonksiyonel kusurlarını düzeltmek için yeniden şekillendirmeyi içerir. Burun estetiği yaptırmak isteyen pek çok kişi ameliyat için en uygun zamanın ve mevsimin hangisi olduğundan tam olarak emin olmayabilir. Ancak burun estetiği her mevsim rahatlıkla yapılabilir.

Yazın burun ameliyatı yapma konusunda herhangi bir engel yoktur. Burun estetiği (Rinoplasti) estetik bir ameliyat olduğu için tüm cerrahi işlemler gibi yılın herhangi bir zamanında güvenle yapılabilir.

Yazın Burun Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

Kozmetik cerrahi işlemler, özellikle ilkbahar ve yaz aylarında diğer zamanlardan daha fazla tercih edilir. Çünkü ilkbaharın gelmesi ile birlikte insanlar vücut ve yüz hatlarını iyileştirerek yaza hazır bir görünüme kavuşmaya çalışırlar.

Yaz aylarında burun estetiği yaptırmanın en önemli avantajlarından biri ise bu mevsimin çalışanlar ve öğrencilere daha geniş bir zaman dilimi sunmasıdır. Çünkü birçok çalışanın yıllık iznini kullandığı ve öğrencilerin yaz tatilinde olduğu yaz ayları hem burun ameliyatı yaptırmak hem de kolayca iyileşmek için oldukça idealdir. Ayrıca, yaz aylarında seyahat etmek daha kolay olduğu için ameliyat için yurt içinde ya da yurt dışında alternatif klinikler tercih edilebilir.

Yazın Burun Ameliyatı Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Yazın burun ameliyatı yaptırmak istiyorsanız ameliyat sürecinde aşağıdaki önemli noktalara dikkat etmeniz gerekir:

• Alerjinizi Kontrol Edin: Yaz aylarında burun estetiği yaptırmanın en önemli dezavantajı, yaşayabileceğiniz alerjik reaksiyondur. Çünkü ilkbahar mevsiminin etkileri devam ettiği için havadaki alerjen sayısı fazla olabilir.  Bu durum, saman nezlesi gibi kronik problemler yaşayan hastalar için iyileşmeyi zorlaştırabilir.  Şiddetli hapşırma, kontrolsüz burun akıntısı ve kaşıntı yaşama olasılığınız varsa, ilkbahardan hemen sonra ve yaz mevsiminde burun estetiği yaptırmadan önce alerjinizi kontrol ettirmeniz daha doğru olacaktır.

• Sıcak Havadan Uzak Durun: Yaz aylarında burun estetiği ameliyatı yaptırdığınızda hızlı bir iyileşme için, sıcaklığın çok yüksek olduğu dış mekanlarda çok fazla zaman geçirmekten kaçınmalısınız. Çünkü fazla sıcak hava, burundaki şişmeyi artırabilir ve hatta kanamaya neden olabilir. Yaz aylarında Rinoplasti ameliyatı sürecinde yorucu açık hava etkinliklerinden de kaçınmanız gerekir.

• Güneşe Çok Fazla Maruz Kalmaktan Kaçının: Güneşe maruz kalmak yaraların iyileşmesini engelleyebilir. Ayrıca, yara izi kalma olasılığını da artırır. Bu nedenle, iyileşme sürecinde cildinizi ve özellikle burnunuzu güneşe fazla maruz kalmaktan korumalısınız.

• Suya Girmeyin: Burun estetiğinden sonraki ilk birkaç hafta yüzmek enfeksiyona yol açabilir veya iyileşme sürecine zarar verebilir. Bu nedenle, yaz aylarında denize veya havuza girmek cazip gelse de, rinoplasti sonrası etkili ve hızlı bir iyileşme için yüzme aktivitelerinden kaçınmanız gerekir.