Yaz aylarında burun estetiği yaptırılabilir mi?

Burun estetiği hakkında en çok sorulan sorulardan biri de yaz mevsiminde ameliyat olunmasıyla ilgilidir. Yazın sıcaklık fazla olduğu için ameliyat sonrasında kanama riskinin fazla olabileceği düşünülmekte. Ancak bu, yazın ameliyat yapılmaması anlamına gelmemektedir.

18 yaş üstü öğrenciler ve kışın izin kullanamayan çalışan kesim estetik için mecburen yaz aylarını tercih etmektedir. Bu sebeple endişeleri daha da artan hastalara doğru anlatım yapmak çok önemli. Eskiden kullanılan burun üstü alçı veya bandajların artık kullanılmadığı ve dolayısıyla terlemeyle birlikte rahatsızlık hissinin oluşmayacağını izah etmek gerekir. Şu an kullanılan atellerde böyle bir durum yaşanmayacağı için rahatlıkla yaz ayları tercih edilebilir.

Yazın yapılan ameliyatlar için dikkat edilmesi gereken konu, operasyondan sonra günün çok sıcak saatlerinde ve güneş ışınlarının dik açıyla geldiği zamanlarda hastaların dışarda bulunmamalarıdır. Gölgede, kapalı ve klimalı ortamlarda bulunmaları gerekmektedir. Yani; doktor uyarıları dikkate alındığı sürece burun estetiği operasyonu yılın 365 günü uygulanabilir.