Erkeklerde rinoplasti

Erkekler de artık en az kadınlar kadar dış görünüşlerine önem vermektedir. Bu durumun sonucunda da estetik operasyonlar onların da ilgisini daha çok çekmeye başladı. Burun estetiği ameliyatı yani rinoplasti operasyonu olan hastaların yaklaşık %30-40’ı erkek bireylerden oluşur. Erkekler için de iyi bir görünüm, temsil edilecek iyi bir referanstan daha değerli hale gelmiştir.

Son dönemlerde rinoplastiye olan rağbet her iki cinsiyet açısından da önemli bir artış göstermiştir. Burun, yaşam için sağlamakta olduğu fonksiyonları ile ne kadar önemli olsa bile, estetik değerleri ile de yüze anlam katan ve ifadeyi güçlendiren bir organ olarak kabul edilir. Rinoplasti ameliyatının en büyük amacı yüz bölgesine uyumlu olacak bir burun görünümü sağlamaktır.

Yapılan ameliyat ile burun yapısı küçülebilir, büyüyebilir, uzayabilir ya da kısalabilir. Burun ucu yeniden şekillendirilirken, kemerler giderilebilir. Ayrıca solunum işlevi de, rinoplasti ilegiderilebilir. Bu amaçlarla yapılan rinoplasti ameliyatı erkek hastalar için de geçerlidir. Erkek hastaların yarısı kemik sorunları ve solunum için yaptırmakta, diğer yarısı da estetik amacıyla bu uygulamaları tercih etmektedir.

Burun estetiği için dikkate alınan konular, erkekler ve kadınlarda farklılık gösterir. Bir erkek hasta için kalkık görünen ve üst kısmı içe doğru kavis veren burun uygulaması, hastanın yüzüne daha kadınsı bir ifadenin gelmesine neden olur. Erkek burnunun ideal yapısı için burun ucu kıvrık görünmemeli, sırt tarafı kavis yerine düz şekilde devam etmelidir. Rinoplasti uygulamalarında erkekler için kabul edilen ideal ölçülerde burun kalkıklığı açısı yaklaşık 90-95 derece olarak bilinir.

Erkekler için gerçekleştirilecekrinoplasti uygulaması, deneyim ve özen isteyen bir iştir. Rinoplasti uzmanı bu alanda yeterli tecrübeye sahip olmalıdır. Operasyonda meydana gelecek en küçük hata, erkek hatsaların feminen bir görünüme bürünmesine sebep olabilir. Bu nedenle erkeklere uygulanacak rinoplasti ameliyatında, doktor seçimi çok önemlidir.

Toplumda erkeklerdeki burun yapısı farklı bir biçim içerir. Erkek burnu genelde daha büyük ve kemerlidir. Aynı zamanda burun ucu daha aşağıya doğru bakar. Rinoplasti planlamasında, genel bir uygulamadan ziyade, yüze göre seçim sağlanmalıdır. Yeni görünümü ile elde edilecek burun yapısı, erkeklerin görünümüne uymalıdır.