[ Rinoplasti ]

Burun Estetiği

Burun estetiği ya da rinoplasti burnun estetik olarak yeniden şekillendirildiği ameliyata verilen isimdir. Burun yüzün orta kısmında bulunan, gözler ile birlikte yüz ifadesine en çok katkı sağlayan yapılardandır. Yüzün ortasında bulunduğundan burundaki asimetriler tüm yüz simetrisini bozabilmektedir.

Burun estetiğindeki amaç kişinin yüz ifadesini değiştirmeden, burnun fonksiyonlarını da koruyarak hastayı tatmin edecek ölçüde estetik ve güzel bir burun yapmaktır. Burnumuzun solunum, koku alma, soluduğumuz havayı filtreleme, solunum havasını ısıtıp nemlendirme gibi oldukça önemli fonksiyonları da bulunmaktadır. Ameliyat sırasında burun fonksiyonlarını bozan durumlar varsa bunlar da düzeltilmelidir. Örneğin burun orta bölme eğrili ya da kemik eğriliği olarak bilinen septum deviasyonu varsa bu da rinoplasti ameliyatı içinde düzeltilir ve bu ameliyata da septorinoplasti denilir.

Burun estetiği ameliyatında plan kişiye özel yapılmalıdır. Her burun farklı olduğu gibi her yüz yapısı da farklıdır. Ameliyat planlaması yapılırken hastanın istedikleri ve istemedikleri de hesaba katılmalıdır. Planlamada sadece dış görünüş olarak değil burun içinde ve fonksiyonelliğinde de en iyisini elde etmek için yapılmalıdır.

Burun estetiği hangi mevsim yapılmalıdır?

Burun estetiği (rinoplasti) dört mevsim yapılabilen bir ameliyattır.

Burun estetiği ile birlikte nefes alma sorunlarımda düzelir mi?

Burnun iç kısmında nefes almanıza engel olan bir durum var ise bu da rinoplasti ameliyatında düzeltilebilir. Septum deviasyonu, konka hipertrofisi, konka bülloza, nazal valv problemleri rinoplasti ameliyatı ile birlikte düzeltilebilir.

Burun estetiğinde hangi teknik en iyisidir?

Burun estetiğinde en iyi teknik diye bir kavram yoktur. Sizin için en uygun tekniği doktorunuzla konuşarak belirleyebilirsiniz. Önemli olan daha kolay bir ameliyat sonrası ve uzun dönemde tatmin edici güzel sonuç almaktır. Doktorunuzun tecrübeli olduğu teknik te bu anlamda daha avantajlı olacaktır.

Açık teknik mi kapalı teknik mi?

Rinoplasti ister açık ister kapalı olarak yapılsın burunda yapılan işlemler büyük ölçüde aynıdır. Açık teknikte daha rahat bir görüş alanı bulunmaktadır. Açık teknikte kolumella denilen burun ön kısmında her iki burun deliğiniz arasında kalan deri kısmına ters v şeklinde bir kesi yapılmaktadır. Genellikle rinoplasti hastaları burada iz kalmasından korkarlar ancak ameliyat sırasındaki özen ile burada uzun dönemde bir iz kalmaz.

Burun estetiği kaç yaşından itibaren yapılır?

Kemik gelişimi tamamlanmış ise kadınlarda 16 erkeklerde 17 yaşından itibaren yapılabilir.

Burun estetiği sonrası iyileşme ne kadar sürer?

Erken dönem iyileşme yaklaşık 1 haftadır. Ameliyatınızdan bir hafta sonra burnunuzdaki alçı ve varsa tamponlarınız alınır. Yüzde oluşan şişlik ve morlukların büyük kısmı iyileşir.

Burun estetiği sonrası ne zaman çalışmaya başlayabilirim?

Masa başı iş yapanlar ya da uzaktan çalışanlar için ameliyattan birkaç gün sonra çalışılmasında tıbben bir sakınca yoktur. Fiziki çalışma gerektiren işlere dönmek ortalama 1-2 haftadır.

Burun estetiği ağrılı bir ameliyat mıdır?

Burun estetiği ameliyatı genellikle ağrılı bir ameliyat değildir. Ameliyat günü burnunuzda bir miktar yanma ve hafif ağrı hissedebilirsiniz. Ardından erken dönem şişlikler inene kadar bir süre burnunuzda ve yüzünüzde basınç hissedebilirsiniz ancak ağrıdan şikayet eden hasta yok denecek kadar azdır.

Ultrasonik – Piezzo tekniği nedir?

Kliniğimizde hemen hemen tüm ameliyatlarda ultrasonik rinoplasti yapıyoruz. Ultrasonik ya da piezzo rinoplastide klasik yöntemde kullanılan çekiç, keski ya da törpü gibi kemiğe müdahalede kullanılan aletler kullanılmaz be burun kemikleri kırılmaz. Piezzo cihazı yüksek frekanslı ses dalgaları ile kemikleri kesen bir alettir ve yumuşak dokulara zarar vermez. Bu yöntemde ameliyat sonrası morluk ve şişlik klasik yönteme göre daha az olmakta ve ağrı nerdeyse hiç olmamaktadır.

Rinoplastide tampon kullanılır mı?

Eskiden bez ya da sünger tamponlar kullanılırken günümüzde silikon tamponlar kullanılmaktadır. Silikon tamponlar nefes almanız için tünellere sahiptir. Burun içindeki dokulara yapışmazlar böylece kolayca çıkarılabilirler.

Tampon alınması çok mu zor?

Hayır. Silikon tamponların alınması oldukça kolaydır.

Burnum ne zaman son şeklini alır?

Ameliyattan bir hafta sonra burnun üzerindeki alçı alındığında genellikle ödemlere bağlı olarak burun oldukça şiş görünür. Burnun cilt yapısı ve kişinin metabolik özelliklerine göre değişmekle birlikte genellikle 1. ay burnunuz yüzde 70, 6. ay %80-90, 1. yıl %90 şekillenir. Özellikle kalın cilt yapısında sahip insanlarda burnun kalıcı şekline ulaşması 2 yıla kadar uzamaktadır.

burun-estetigi
Burun Estetiği - Rinoplasti