Burun estetiği ve nefes problemleri

Burnun iç bölümünde, sağ ve sol burun deliklerini ayırmaya yarayan ve ‘ Septum’ adı verilen kemik ve kıkırdaktan oluşan kısım; havanın akışını, temizlenmesini, nemli kalmasını sağlayan ‘Konka’ adlı etlerden oluşmaktadır. Bu kısımlarda bazı eğrilikler ve burun etlerindeki büyümeler, burun tıkanıklığına neden olarak nefes alma konusunda problemler yaratır. Aynı zamanda horlama, sinüzit enfeksiyonları ve koku alma sorunları gibi daha birçok soruna da sebep olur. Sözü geçen kısımlar, burun içerisinde yer alan ve nefes almamızı sağlayan diğer yapılarla bütünlük sağlar. Yani burun haricinde olan eğrilikler, kıkırdak ve kemikteki sorunlar, aynı zamanda nefes alma sorunlarını da beraberinde getirmekte ve aynı ameliyat üzerinde de düzeltilmeye olanak sağlamaktadır. Ayrı ayrı ameliyat olunmasına gerek yoktur.

Burun estetiği olmak adına gelen hastaların birçoğunda, burun içerisinde kemik eğriliği ve et büyümesine bağlı bazı nefes alma sorunları da görülür. Genelde ayrıntılı bir muayene sonucunda bu sorunlar saptanır ve hastalara da bu konu ile ilgili ayrıntılı bir biçimde bilgi aktarımı sağlanır. Eğer doktora burun bölgesinden nefes alma sorunu sebebiyle baş vurulduysa ve bu sebeple de konka ya da septoplasti ameliyatı olacaksa, bu uygulama ile birlikte burun bölgesinin dış yapısında da mevcut olan şekil bozuklukları giderilebilir.

Hastaların burun estetiği ameliyatı ile gittiğinde aslında nefes alma problemleri de yaşadığı sıklıkla ortaya çıkar. Doktorlar da her iki sorunu bir arada çözerek bir uygulama yapacaktır. Böylelikle iki farklı ameliyat geçirmeden ve daha kısa sürede hem görünüm hem de nefes alma açısından sorunlar düzeltilebilir. Mutlaka detaylı bir muayene gerçekleştirilmeli ve burun bölgesi hem iç hem de dış kısımdan incelenmelidir.