Burun estetiği sonrasında grip olursak ne yapmalıyız?

Burun estetik ameliyatı sonrası hastalar çok daha hassas bir dönem içerisine girerler. Burun yapısının hızla iyileşebilmesi ve dışarıdan gelebilecek olumsuz etkenlere karşı korunması açısından daha dikkatli olunması gerekir. Bu anlamda hastalarımın en büyük korkusu, burun estetiği sonrası grip olmak hakkındadır. Böyle bir durum karşısında ne yapılması gerektiği ve ilaç kullanımı merak edilir. Doktorların da hastalarına grip konusunda en iyi şekilde yardımcı olması beklenir.

Burun estetiğinden sonra grip olmak, diğer kişilere göre daha zor bir durumdur. Çünkü ameliyattan dolayı oluşan akıntı ve kanamaların üzerine bir de grip akıntısı olması iyileşmeyi geciktirebilir. Bununla birlikte sürekli hapşırmak da söz konusudur. Bu nedenle doktorların önereceği ilaçlar kullanılabilir. Kesinlikle hiçbir hasta grip olduğunda her zaman kullandığı ilacı almamalıdır. Burun ameliyatından dolayı grip için daha farklı ilaç ve takviyeler gerekebilir. Kimi ilaçlar kanamayı arttırmaktadır. Bunun engellenmesi için grip esnasında mutlaka burun estetiğini yapan doktor ile görüşülmelidir. Grip virüsünden dolayı hastalar enfeksiyon kapmaya da daha meyilli olacaktır. Ayrıca burun bölgesinin temiz tutulması konusunda da dikkatli olunması en iyisidir. Sürekli temizlemek gereklidir ancak burun bölgesini tahriş etmeden steril malzemeler ile bunu yapmak en doğru olan seçenektir.

Burun estetiği olan hastaların grip konusunda dikkatli olması ve gribe neden olabilecek etkenlerden uzak durması gerekmektedir. Sadece doktor talimat ve önerilerine göre hareket edildiği sürece grip etkisinden korunmak mümkün olacaktır.