Burnun yüzdeki önemi nedir?

Yüzümüz kusursuz bir birleşim mantığı ile bir aradadır. Yüzün her parçası, bütünü oluşturan görünümün önemli detaylarını temsil etmektedir. Burun bölgesi, yüzün merkezinde yer aldığı için en çok dikkat eden kısmı olarak kabul edilir. Bu nedenle burnun yüzdeki önemi biraz daha fazla ele alınması gereken bir konu. Burun yapısının bozuklukları, biçimsel deformasyonlar ve istenmeyen görüntüler insanların en çok kafasına takmakta olduğu konuları içermektedir. Burun estetiği operasyonu da bu nedenle çok fazla rağbet görmektedir.

Önemli olan çok düzgün ve şekil olarak en beğenilen burun yapılarından birisine sahip olmak değildir. Asıl dikkat edilmesi gereken, yüze yakışacak olan burnun elde edilmesidir. Bu nedenle klişe haline gelen burun estetiklerinden uzak durmak en doğrusudur.

Her burun yapısı her yüz tipine gitmeyecektir. Göz büyüklüğü, ağız şekli, kulaklar, yanaklar, alın bölgesi ve daha pek çok detay; burun şeklini belirlemek için ele alınması gereken noktaları temsil eder. Her parçanın orantılı ve dengeli şekilde birbirini tamamlaması gerekir.

Merkezden başlayarak bu oluşumu daha doğru bir görünüme kavuşturmak da, uzmanlık gerektirecektir. Hastaların en çok yaptığı hatalardan birisi de, popüler olan burun tiplerini ve insanlarda gördükleri burun şekillerini fotoğraflayarak aynısını kendi burunları için talep etmeleridir.

Uzun ve detaylı muayaneler sonucunda ancak hastaların nasıl bir burun yapısına ihtiyaç duyacağı belirlenebilir. Hastaların sonuçtan memnun kalmasını sağlamak için yüz tipine özel olacak şekilde burun estetiği yapılması doğru olacaktır.

Yüz tipine göre burun estetiği yaptırmak, hastaların sonuçtan çok daha memnun kalmasını sağlar. Estetik görünüm ile işlevsel özellikler de birlikte ele alınmalıdır. Önce hastanın doğru şekilde nefes alabilmesini sağlamak, daha sonra şekil açısından estetiği ele almak uzmanların mutlaka uygulayacağı bir süreçtir.